o nás arrow o nás arrow história základnej bunky
história základnej bunky | Tlačiť |

náš nápad archivovania nieje v súčasnosti tak prevratný ako stav internetovej a digitálnej technológie, ktorý nám umožnil realizovať ho už aj na virtuálnej úrovni. ročne vzniká na výtvarných vysokých školách slušné množstvo videoartovej tvorby, ktorá sa v niektorých prípadoch nenávratne stratí ak niekto nezabezpečí podmienky jej ďalšieho prežitia či dokonca šírenia. je to škoda, pretože je to malý ale dôležitý kúsok nášho kultúrneho koberca po ktorom sa budú prechádzať nielen bývali študenti ale dúfajme, že aj laická verejnosť. tak sme sa rozhodli konať a neodkladne začali budovať podmienky pre tento mladý a prchavý vizuálny svet. inšpirovala nás predovšetkým absencia takejto inštitúcie a už niekoľko rokov existujúci based time media art inštitút montevideo v holandsku , ktorý v svojom zozname registruje stovky autorov a zároveň poskytuje odborné a technické zázemie pre túto oblasť kultúry.

31.10.2006 sme zaregistrovali na ministerstve vnútra, občianske združenie eject

zakladajúci členovia o.z. sú marko horban, peter drmlík a martin špirec.

31.1.2007 podávame žiadosť o grant na ministerstvo kultúry. žiadame o dotáciu na realizovanie dvd-kompilácie 13, ktorá bude obsahovať videá bývalých študentov katedry fotografie a nových médii na všvu.

1. 3.2007 spúšťame testovanie internetového portálu eject.sk, na ktorého vývoji sa do značnej miery podieľa rgb. zároveň sa pokúšame kontaktovať prvých autorov na všvu a košickej vizuálnej katedre. je nám jasné, že pre takýto typ projektu budeme potrebovať spolupracovníkov a kontakty aj spoza územia nášho pospolitého slovenského impéria. preto hľadáme a hľadáme.

13.3.2007 prebehli rokovania na novootvorenej multimediálnej katedre s kolektívom tona čierneho. vizerá to nádejne.

22.3.2007 sa viktor frešo vyjadril, že "ďakujem za ponuku ale musím vás sklamať ja neparticipujem na týchto projektoch ďakujem"

27.3.2007 prispela svojimi prácami oľga paštéková

5.4.2007 prispel do našej databázy svojimi prácami rišo kitta z košickej futuke, a čo ďaľší košičania?

1.5.2007 nám bolo jasné, že na konkurz projektového managera sa nikto neprihlásil a v tejto súvislosti nás rovnako nepotešila správa z ministerstva kultúry, ktorá našu žiadosť o poskytnutie dotácií na dvd kompiláciu13 nepovažuje za postúpenia schopnú. hľadáme ďalej

10.5.2007 nám doplnil archív o svoje práce matej longauer a necelý týždeň pred ním urobil takéto gesto aj ivan dudáš

18.5.2007 sme boli videní v leviciach, v rámci programu týždňa fotografie, ktorý usporiadalo občianske združenie fotogravity v leviciach. o tom ako to celé prebiehalo sa môžete dozvedieť tu

14.6.2007 sme absolvovali našu druhú verejnú prezentáciu v rámci programu hladné oko, nazvanú eject ťa informuje, na pôde stredoeurópskeho domu fotografie v ba. náše minúty diváckej pozornosti boli venované prehliadke videoprác z dielne katedry fotografie a nových médií, ktoré sme začali celkom systematicky a usilovne zbierať. i napriek nízkej hladine kyslíka sa táto akcia skončila nad naše očakávania. nakoľko sa k polovici pripraveného materiálu nedostalo, uvažujeme o druhom pokračovaní.

18.6.2007 do našich dátových tokov prispel prvý nevysokoškolský kreativec tomáš moravanský

...........................................

2.10.2009 sa po dlhom období beznádejného kontaktu so správcom vsvu servera, spušta dalšia etapa eject.sk. dufam, ze sa nám podarí naverbovať nové tváre a predovšetkým sympatizantov a spolupracovníkov.....